Kurs na patent żeglarza jachtowego

dla dorosłych i młodzieży

żeglowanie
dorośli
zabawa

Co daje kurs żeglarski?

Kurs żeglarski ma za zadanie przygotować Was do bezpiecznego żeglowania po wodach śródlądowych, po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu w porze dziennej, jachtami o długości kadłuba do 12 metrów. Podczas szkolenia żeglarskiego przekażemy wiedzę teoretyczną i praktyczną, dzięki której można będzie śmiało przystąpić do egzaminu. Chętnie udzielimy wskazówek, co do czarterowania jachtów i organizowania żeglarskich przygód. Podzielimy się swoim doświadczeniem.

Czy patent żeglarski jest konieczny?

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej jasno określa warunki jakie musimy spełnić by móc uprawiać żeglarstwo § 2. 1. Dokumentami kwalifikacyjnymi potwierdzającymi posiadanie uprawnień do uprawiania turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 m jest patent żeglarza jachtowego.

To prawda, że osoby dorosłe mogą  pływać jachtem o długości kadłuba do 7,5 m bez uprawnień. Osobiście nie wyobrażam sobie, aby odpowiedzialny dorosły człowiek,  nie mający jakiegokolwiek pojęcia na temat żeglarstwa, zabrał ze sobą rodzinę, przyjaciół i wyruszył na szlak choćby Wielkich Jezior Mazurskich. 

Jestem pewien, że żadna z szanujących się firm czarterowych nie wypożyczy jachtu osobie bez uprawnień. Czarterowane jachty w większości posiadają ubezpieczenie AC, które obejmuje tylko żeglarza posiadającego odpowiednie uprawnienia do żeglowania. 

Jaro

Po co żeglujemy?

"Aby po rejsie z cichą radością w sercu, uścisnąć dłoń i pożegnać przyjaciela, do niedawna zwykłego znajomego.
I aby zaznać radości powrotu do domu, od którego odpływa się czasem tak daleko, aby zrozumieć jak jest bliski… Żeglowanie uczy robić dobrze rzeczy proste, skupiać się na sprawach elementarnych i cieszyć się nimi jak kubkiem gorącej herbaty, podanej w środku męczącej wachty. Na morzu człowiek bardzo wiele się uczy.(…) Tam łatwiej klarują się nawet trudne sprawy i same wracają do właściwych proporcji. Na lądzie wszystko jest zniekształconym zwierciadłem, a na morzu człowiek ma wrażenie, że myśli prawidłowo. Bo czuje się wolny…"
Marek Szurawski, autor książki "Razem bracia do lin"

Informacje organizacyjne o zajęciach

Wiek

Zajęcia są przeznaczone
dla dorosłych i młodzieży
od 14 roku życia.

Zajęcia teoretyczne

Zajęcia odbędą się:
4 kwietnia 2024
11 kwietnia 2024
18 kwietnia 2024
25 kwietnia 2023
Zajęcia odbywają się w czwartki
w godz. 18:00-20:00
w Archipelagu Rozwoju
(Aleja Mickiewicza 23)

Zajęcia praktyczne

Zajęcia odbywają się w jeden dzień z weekendu (sobota lub niedziela) od 11 maja do 9 czerwca 2024. Istnieje możliwość umówienia zajęć w dni powszednie w uzgodnionych godzinach.
Zajęcia rozpoczynają się w Porcie Zacisze (Jezioro Zaleskie, Złotów
ul. Wioślarska).

Egzamin

Egzamin państwowy na patent żeglarza jachtowego odbędzie się
15 czerwca 2024.

Koszt

Koszt kursu wynosi 1700 zł.
Dodatkowy koszt - opłata za egzamin wynosi 250 zł (dla uczniów i studentów do 26 lat – 125 zł) oraz za wydanie patentu 50 zł (dla uczniów i studentów do 26 lat – 25 zł).

Prowadzący

Jarosław Dobrzyński
(młodszy instruktor żeglarstwa)

Sposób rezerwacji

Liczba miejsc ograniczona, dlatego o zakwalifikowaniu się decydować będzie kolejność zgłoszeń potwierdzonych przedpłatą za kurs w wysokości 300 zł na konto: 13 1020 3844 0000 1402 0179 9444 PKO BP Jarosław Dobrzyński Archipelag Rozwoju (w tytule proszę wpisać: imię i nazwisko uczestnika oraz „Kurs”). Proszę równocześnie przesłać informację o zgłoszeniu na adres e-mail: j.w.dobrzynski@gmail.com w celach kontaktu.

Rejs doskonalący umiejętności

Informujemy, że planujemy zorganizowanie rejsu doskonalącego umiejętności żeglarskie na Mazurach. Odpędzie się on we wrześniu  2024.  Będzie on okazją do praktykowania żeglarstwa dla tych, którzy już zdobyli patent lub chcą pożeglować i nabyć doświadczenia. Szczegółową ofertę przedstawimy niebawem.

IMG_20220611_193731

KONTAKT

Archipelag Rozwoju

Jarosław Dobrzyński

Aleja Mickiewicza 23

77-400 Złotów

NIP: 767-128-45-25

Nr konta: PKO BP 13 1020 3844 0000 1402 0179 9444

Telefon

E-mail

Social Media