Jak kształtować bezpieczny kontakt dziecka z mediami elektronicznymi?
dla rodziców i opiekunów
Wolni od uzależnień
i bezpieczni w Internecie
Postęp technologiczny nieustannie zmienia nasz świat. Dziś prawie nikt nie wyobraża sobie świata bez telefonu komórkowego i komputera. Technologia ułatwiła nam życie w wielu kwestiach. Jednak wiemy, że cyberprzestrzeń nie jest wolna od zagrożeń. Troskliwy rodzic martwi się, jak ustrzec przed nimi swoje dziecko. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę, że nie da się zatrzymać postępu cywilizacyjnego, a z drugiej chcielibyśmy najcenniejsze swoje Skarby uchronić przed wszelkim złem – przestępstwami, depresją, czy uzależnieniami. Niemożliwe jest wykluczenie mediów elektronicznych z życia najmłodszych, bo zdajemy sobie sprawę, że jednocześnie są one narzędziem kontaktu z nami, z rówieśnikami oraz w przyszłości staną się narzędziem pracy dorastającego teraz pokolenia. Jak znaleźć złoty środek? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania pojawią się na naszym spotkaniu.
W programie
Przeciwdziałanie cyberzagrożeniom
Zostaną przedstawione i omówione rodzaje cyberzagrożeń, z którymi mogą spotkać się w sieci dzieci i młodzież. Podane zostaną sposoby, pomagające im zapobiegać.
Wpływ mediów cyfrowych na rozwój dziecka
Czas korzystania z mediów cyfrowych na różnych etapach rozwoju dziecka – w oparciu o najnowsze badania neurobiologiczne.
Gry komputerowe
Wpływ gier video na zachowania. Kiedy i jak stawiać granice? Co oferować jako alternatywę?
Media społecznościowe a zachowania depresyjne
Prezentacja wyników badań, jak wpływają różne media społecznościowe na zachowania depresyjne dzieci i młodzieży. Na czym to polega? Jak zachować czujność? Na co zwrócić uwagę?
Uważność i nieśmiałość
Wpływ mediów cyfrowych na uważność i uczenie się. Czy liczba osób nieśmiałych rośnie? Jak pracować nad uważnością?
Jak media cyfrowe mogą rozwijać?
Sposoby korzystania z mediów cyfrowych dla wsparcia rozwoju dziecka.
Kontrola, czy towarzyszenie?
Jakich sposobów używać w trosce o bezpieczeństwo dzieci? Aplikacje i metody.
"Różnorodność i intensywność akcji
w grach video sprawiają,
że inne sfery życia takie jak szkoła,
są w porównaniu z nimi nudne,
to prowadzi do trudności z nauką..."
prof. P. Zimbardo
Informatyk, wykładowca, nauczyciel i coach
Jestem informatykiem. Od ponad 20 lat pracuję z dziećmi i młodzieżą. Zależy mi na rozwoju technologii, ale dostrzegam też zagrożenia, które wynikają z nieracjonalnego korzystania z mediów elektronicznych. Oprócz bardzo drastycznych konsekwencji związanych z cyberprzestępstwami, istnieje bardzo dużo cichych zabójców motywacji, kreatywności, skupienia i uwagi, komunikacji, po poważne uzależnienia, stany depresyjne i samobójstwa. Dlatego od kilku lat wspieram nauczycieli i rodziców w tej tematyce. Nie jestem zwolennikiem zabierania możliwości korzystania z mediów, bo to nierealne, a nawet nierozwojowe. Polecam mądre równoważenie. Proponowane przeze mnie spotkanie jest skierowane do rodziców i opiekunów. Nie mam zamiaru straszyć technologiami, przestępstwami i uzależnieniami, ale dzieląc się swoją wiedzą, chcę zwiększać świadomość. Uważam, że ważne jest wiedzieć. Kiedy, wiemy, możemy sprawić, że życie nasze i naszych Najbliższych będzie lepsze i bezpieczniejsze. Podczas tego spotkania połączę swoją wiedzę wykładowcy przedmiotu Bezpieczeństwo systemów komputerowych na inżynierskich studiach Technologie Informatyczne na UAM z doświadczeniem pracy edukacyjnej i wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.
Informacje organizacyjne o spotkaniu
Termin i miejsce warsztatów
Zajęcia odbędą się:
17 stycznia 2024 (środa) w godz. 18:00-20:00
w Archipelagu Rozwoju (Aleja Mickiewicza 23, Złotów).
Prowadząca
mgr inż. Karolina Skotarczak-Dobrzyńśka
Koszt warsztatów
Koszt warsztatów od osoby: 120 zł
Materiały
Zapewniamy materiały szkoleniowe.
Sposób rezerwacji
Liczba miejsc ograniczona, dlatego o zakwalifikowaniu się decydować będzie kolejność zgłoszeń potwierdzonych wpłatą za spotkanie w wysokości 100 zł na konto: 13 1020 3844 0000 1402 0179 9444 PKO BP Jarosław Dobrzyński Archipelag Rozwoju (w tytule proszę wpisać: imię i nazwisko uczestnika oraz „szkolenie media elektroniczne”). Proszę równocześnie przesłać informację o zgłoszeniu na adres e-mail: j.w.dobrzynski@gmail.com w celach kontaktu.
KONTAKT
Archipelag Rozwoju
Jarosław Dobrzyński
Aleja Mickiewicza 23
77-400 Złotów
NIP: 767-128-45-25
Nr konta: PKO BP 13 1020 3844 0000 1402 0179 9444
Telefon
- +48 604 254 986
- j.w.dobrzynski@gmail.com